Wednesday, January 27, 2016

Why is Yoga so expensive?!

Today I had a friend ask how much yoga was and all I could say was expensive. It's true, any studio you go to charges an average of $15 per class. The cost goes down a little bit when you purchase packages, depending on how often you go to the classes, but it is still expensive.

$100 for a month of unlimited yoga with limited class times? Or $10 a month for a gym that's open a lot longer? Hmmm.

Everyone is different. However, if you don't have a lot of extra money to spend, other priorities, etc, yoga classes can seem impossible. BUT WHY?!?!? I really don't know, I'm not a studio owner, actually have never taught yoga in a studio, but why I ask you? Why should yoga be treated as a luxury when the same people who endorse these high prices say it's a necessity?

Business. I don't get it. I never will.

I'm taking a class called Introduction to Public Health this semester, and this, the second week of school, has left me with so many questions. Why are healthy foods relatively expensive? Why are people less active? Why has the obesity rate gone up? Hopefully all these questions will be answered in that class.

Fruits and vegetables may seem like a no brainer to buy for some people, but honestly, some people just can't. Even on food stamps, it's hard. I wish everyone knew all the information and statistics I've learned these past couple of weeks.

If I were to make or marry into a substantial amount of money I would teach yoga on a donation basis. You can donate money, canned food, blankets, clothes, hygiene products, and give it away. I don't want your money! Teaching yoga isn't labor to me, it's fun!

Until then, I will continue to question everything I have just stated.

Peace out,
Dylan

No comments:

Post a Comment